Миколаївський обласний театр ляльок засновано у 1970 році. У витоків цього стояв заслужений артист України Борис Львович Оселедчик.
 

   Очолили творчий процес у період становлення театру власне Борис Львович (він став першим головним режисером) і Анатолій Прокопович Цуканов, перший головний художник театру.


                                                         

 

  Перший театральний сезон було відкрито у листопаді 1971 року виставою за п'єсою С. Когана та С. Єфремова «Восставшие джунгли». Борис Оселедчик робив ставку на класичні репертуар і режисуру. Тематика перших вистав була виховною, військовою, історичною. Це були справжні полотна з яскравими казковими, фантастичними декораціями.

  Першими акторами були творчі люди, які любили театр, мали талант та акторський хист, але не всі вони мали професійну освіту. Інформації про них, на жаль, майже не залишилося. Втім майстри сцени, які сьогодні працюють у театрі, згадують своїх наставників Георгія Бурцева, Дмитра Герасимова, Емілію Райтер, Наталю Русаленко, Валерія Холода, Олега Шагала. В свою чергу свій досвід їм передавали актори старшого покоління Лідія Давидова, Розалія Пантух та інші.

   Перше професійне визнання ще молодого театру - диплом I ступеня за художнє рішення і ляльки у виставі  «Руслан и Людмила» на Всесоюзному фестивалі театрів ляльок. В спектаклі за поемою О.С. Пушкіна були задіяні 94 ляльки. Його режисер-постановник – Б. Оселедчик, художник-постановник – А. Цуканов.

  Наприкінці 70-х років минулого століття директором театру стає Поліна Леонідівна Романова, а на чолі творчого процесу (з початку 80-х) - головний режисер Володимир Безлепко. Молода актриса театру Ірина Цуканова, випускниця Миколаївського  училища культури, стає ще одним режисером-постановником. Не можна не відмітити, що відома родина Цуканових зробила великий внесок у розвиток та становлення Миколаївського обласного театру ляльок та театрального мистецтва Миколаївщини взагалі. Це яскравий феномен та справжній приклад служіння мистецтву та відданості улюбленій справі. У творчому дуеті працювало подружжя - Ірина Альбертівна (режисер) та Анатолій Прокопович (художник). А пізніше до них приєднався їх син – Тимур. Він був чудовим композитором, у багатьох виставах і сьогодні звучить його змістовна чуйна музика.

 

  У 80-х роках трупа оновлюється професійними артистами-лялькарями, випускниками театральних вузів Росії та України. До театру прийшли Валерій Шарафудінов, Світлана Васильєва, Валерій Васильєв, Галина Згурська, Микола Гейко, Наталя Дашевська, Олександр Бичков, Неллі Полянська, Людмила Артеменко, Людмила Такмакова та інші.

  З’явилося багато нових і яскравих вистав, таких як «Гаврош или Баллада о маленьком  парижанине» (режисер-постановник, заслужений артист України В.Бугайов), «Сказание о  граде  Лебядинце». Ця вистава, а ще «Царевна - лягушка», «Аистёнок и пугало» були учасниками театрального фестивалю у Луцьку. Важливими у становленні молодого театру стали також спектаклі "Город дураков», «Сказка про  Федота стрельца, удалого молодца» (вистава для дорослих), «Проделки братца Кролика», « Бука »,«Маленькая фея».

  Кінець 80-х - початок 90-х - став періодом розквіту театру. Неосяжна географія гастролей: Грузія, Абхазія, Північний Кавказ, Росія ...

   У третьому десятилітті на чолі адміністративного процесу стає директор Валерій Дікштейн. Народжуються нові вистави «Машенька й Ведмідь» (режисер-постановник В.Безлепко), «Носорог и жирафа» (режисер-постановник І.Цуканова), «Лисёнок - плут» (режисер-постановник В.Безлепко), «Марья-краса, золотая  коса» (режисер-постановник І.Цуканова), «Белоснежка и семь  гномов» (режисер-постановник І.Цуканова), «Щуча» (режисер-постановник І.Цуканова), «Поросятко Чок» (режисер-постановник І.Цуканова), «Курочка Ряба» (режисер-постановник І.Цуканова), «Золотой цыплёнок» (режисер-постановник О. Бичков), «Котик та півник» (режисер-постановник, народний артист України С. Єфремов), «Песнь о Русалочке» (режисерський дебют актриси театру Н. Григор'євої), «Кошкин дом» (режисер-постановник І.Цуканова) i т.п.

    У 1994р. театр очолила Вікторія Петрівна Терещенко. Будівля театру тоді була напівзруйнована. Під керівництвом нового, молодого директора вона була реконструйована та відремонтована. Втім робота театру не зупинялася. Практично не було стаціонарних вистав, їх замінили виїзні, гастрольні спектаклі.

    У 1995р. в театрі відбулася прем'єра вистави для дорослих «Варьете Серпантин или Куклы могут всё». Нова вистава бере участь у Міжнародному фестивалі у Німеччині / м.Аахен /. Вперше театр виїжджає за кордон!

    26 грудня 1996 театр повертається на стаціонарну сцену – відремонтована будівля була готова приймати глядачів.

   З 1997 по 2004 роки творчий процес очолює головний режисер Ірина Цуканова, член Міжнародної асоціації лялькарів УНІМА.

  Миколаївський обласний театр ляльок обирає нові мотиви сучасної драматургії. Театр під творчим керівництвом Ірини Цуканової можна назвати театром фантазії, експериментів і символів. Драматургія підбирається нова, незаангажована, зникає чіткий розподіл на «поганий-добрий» в характерах героїв, лунає нове прочитання теми сучасного виховання дитини. Кращим прикладом є вистава Ірини Цуканової «Малыш и Карлсон» - антипедагогічну історію, повчання мамам і татам, як не слід  виховувати дітей. Вистави  Цуканової – це акторські спектаклі, розраховані на внутрішній світ актора, на його особисте сприйняття образу.

 

  Яскравим і насиченим було і залишається фестивальне життя Миколаївського обласного театру ляльок. Ось наші перемоги:

  У 1988 році за режисуру вистави „Мышонок Мыцык» Ірина Цуканова одержала диплом I ступеня на Республіканському фестивалі. Актриси Галина Згурська та Людмила Таран отримали дипломи III ступеня.

  На початку третього десятиріччя Театр бере участь у Міжнародному фестивалі „Кришталеві вітрила”. Дипломом Фестивалю відзначається вистава „Щуча”. Режисер-постановник-І.Цуканова, художник-постановник-А.Цуканов. Персональними дипломами відзначають кращі акторські роботи.

  У 1995 р. Миколаївський обласний театр ляльок – учасник Міжнародного фестивалю Північних країн у Німеччині /м.Аахен/. Вистава „Варьете „Серпантин” или Куклы могут все» отримав диплом I ступеня. Режисер – постановник – І Цуканова.

  У 1996 р. театр бере участь у Міжнародному Фестивалі „Золотий Телесик” /м. Львів/. Вистава „Курочка Ряба” отримала диплом та спеціальним призом за музику був нагороджений композитор Т.Цуканов. Режисер-постановник – І.Цуканова, худ-пост. – А.Цуканов.

 

  У 1997 році театр - учасник Міжнародного фестивалю „Інтерлялька 97” /м. Ужгород/, вистава „Сказкин дом” отримала диплом та спеціальним призом були нагороджені артисти – Н.Полянська та О.Бичков. Автор та режисер-постановник – І.Цуканова, худ.-пост.-А.Цуканов, комп. – Т.Цуканов.

  У 1999 р. театр бере участь у Міжнародному фестивалі „Подільська лялька” /м.Вінниця/ з виставами: „Песнь о Русалочке” та „Вождь краснокожих”. Вистава „Песнь о Русалочке” / режисер - постановник Н.Григорьєва / була відзначена дипломом „ За кращий режисерський дебют”.

 У 2000р. Миколаївські лялькарі відправляються до м. Донецьку для участі у Міжнародному фестивалі з виставою „Щуча” /автор В.Маслов, режисер-постановник І.Цуканова/. Молодий артист А.Коршиков отримує диплом „За органическое существование в спектакле”.

  У 2001 р. на Міжнародному фестивалі „Подільська лялька - 2001” Миколаївські лялькарі представили антипедагогічну історію для батьків , виставу „Малыш и Карлсон” / за мотивами казки А.Ліндгрен, автор Н.Шавва, режисер – пост. І.Цуканова/ Виставу було відзначено дипломом „За вагомі здобутки в естетичному вихованні підростаючого покоління”.

 

  У травні 2005 року – театр - учасник Міжнародного фестивалю „Подільська лялька-2005” /м.Вінниця/. Театр одержав диплом і Подяку „За активну участь у IV Міжнародному фестивалі театрів ляльок „Подільська лялька” та за високу виконавську майстерність. Моно - вистава „Принцесса на горошине” отримала диплом за музику /композитор – О.Ходаковський/.

  У вересні 2008 року – Миколаївський обласний театр ляльок з виставою «Курочка Ряба» бере участь у Всеукраїнському фестивалі театрів ляльок «Лялькова веселка» /м.Зопоріжжя/. Лялькарі привезли додому диплом «За багатолітнє збереження вистави у діючому репертуарі театру. Режисер-постановник-І.Цуканова.

  У жовтні 2008 року – колектив театру відвідує Міжнародний фестиваль театрів для дітей «Інтерлялька 2008». Вистава «Гадкий утёнок», за п єсою В.Синакевича відкрила фестиваль! Спеціальний диплом отримав актор Сергій Логвіненко за виконання головної ролі – «За акторську майстерність». Режисер – постановник – М.Урицький.

  У 2010 році вистава «Лисиця-обманщиця», за п’єсою М.Супоніна бере участь у V Міжрегіональному театральному фестивалі «Лялькові зустрічі» (м.Донецьк) і отримує диплом в номінації «За внесок у виховання дітей українською мовою». Режисер-постановник – С.Забродін.

  У 2011році Миколаївський обласний театр ляльок бере участь у VIII Міжнародному фестивалі театрів ляльок “Золотий телесик» (м.Львів), вистава за п’єсою О.Веселова «Сонечко та Сніговички» була нагороджена дипломом «За вагомий внесок у розвиток лялькового театрального мистецтва». Режисер-постановник – С.Забродін.

  У цьому ж (2011) році моно-вистава «Гуси-лебеди» (авт.О.Благініна, режисер-постановник - М.Урицький) отримує диплом фестиваля «Лялькарі дітям» (Дніпропетровськ), фестиваль присвячений 10-річчю від Дня створення Дніпропетровського міського театру ляльок».

  І у жовтні 2011року театр бере участь у Театральному фестивалі Міжнародного Чорноморського клубу «Человек играющий» (Миколаїв), вистава «Гадкий утенок» бере участь у фестивалі і актор Валерій Почерняєв отримує диплом в номінації «краща чоловіча роль фестивалю». Автор п’єси В.Синакевич, режисер-постановник - М.Урицький, художник – постановник В.Жигунова, композитор-О.Ходаковський.

  У 2012 році вистава театру «Гуси – лебеди» отримує диплом «За модерне художнє рішення» на фестивалі в Молдові. Художник-постановник – В.Жигунова.

  У цьому ж (2012) році вистава «Коза-дереза», за п’єсою Миколаївського драматурга М.Євтушенко нагороджується дипломом II Всеукраїнського конкурсу-огляду «Прем’єри сезону» (м.Київ) в номінації «Найкраще втілення національної драматургії на сцені театру ляльок». Режисер-постановник – В.Цимбал, художник-постановник – В.Безуля.

  У вересні 2012р. вистава за казкою О.С.Пушкіна «Сказка о рыбаке и рыбке» бере участь у Всеросійському відкритому фестивалі театрів ляльок міст-героїв «Серебрянный осётр» (м.Волгоград). Режисер-постановник-Е.Смірнова.

  У 2013 році Миколаївський обласний театр ляльок підтримує акцію – гастрольний тур «Театры мира - детям». Театр бере участь у турі – Україна (Миколаїв) Білорусь (Молодєчно) – Росія (Тула) - Молдова (Кишинів) з виставою «Щуча».

  Також, у 2013 році нова прем’єрна вистава «Айболить та Бармалей» відвідує Всеукраїнський огляд-конкурс театрів ляльок «Прем’єри сезону» (м.Київ), диплом «За кращу акторську роботу серед чоловіків» отримує Валерій Байло «За створення ролі у виставі «Айболить та Бармалей». Автор інсценізації та режисер-постановник – О.Іноземцев.

  Миколаївський обласний театр ляльок і у 2014 році брав участь у зазначеному фестивалі з новою прем’єрою «Іванкова сопілка» та був нагороджений дипломом «За живу енергію театрального дійства». (режисер-постановник - І.Федірко, художник – постановник – Н.Ягупова.) У виставі брали участь артисти – Костянтин Гросман та Валерій Байло.

  У 2015 році на Всеукраїнському конкурсі-огляді «Прем’єри сезону» Миколаївський обласний театр ляльок представив виставу для дорослих «Ханума», за п’єсою А.Цагарелі. Режисер-постановник – В.Чхаідзе. Вистава отримала чотири дипломи: «За кращу виставу», «За кращу режисуру», «За кращий акторський ансамбль» і актора Андрія Біличенко було нагороджено дипломом «За кращу чоловічу роль».

  Восени 2016 р. Миколаївський обласний театр ляльок вдруге брав участь у Міжнародній акції «Театри світу – дітям», у м.Молодєчно (Білорусь) з виставою «Приключения Чиполлино». Дипломом було нагороджено режисера вистави Костянтина Гросмана.

 У травні 2017р. виставу театру «Красная шапочка в стиле джаз» нагороджено високою нагородою гран-прі Міжнародного фестивалю театрів ляльок «Под шапкой ГУГУЦЭ», (м.Кишинів, Молдова). Актора Андрія Біличенко нагороджено Дипломом «За кращу чоловічу роль». Режисер вистави – К.Гросман.

 Сьогодні у репертуарі театру більше 30-ти вистав. Театр проводить вистави як на стаціонарі, так і на виїздах (навчально - виховні заклади Миколаєва та області.) Три - чотири прем’єрні вистави протягом кожного театрального сезону поповнюють діючий репертуар. Окрім вистав наші глядачі знають та полюбляють яскраві театралізовані шоу-програми театру (до новорічних свят та з нагоди святкових подій).

  Останні роки Миколаївський обласний театр ляльок багато уваги приділяє благодійності. Відбуваються благодійні творчі зустрічі, вистави, конкурси, ігрові програми для дітей-сиріт та вихованців Миколаївських реабілітаційних центрів, для хворих дітей у лікарнях міста та для сімей зі Сходу, Криму і для родин військових – учасників АТО.

   Труппа театру у 2018 році нараховує 16 артистів різної категорії,- від другої до провідних майстрів сцени.

  Крім вистав для дітей театр проводить вистави для дорослого глядача, такі як «Любовь, Любовь!..», за мотивами «Декамерона» Д.Боккачо, «Ханума», за п’єсою А.Цагарелі та «Фигаро» за мотивами п’єси П’єра Огюстена Карон де Бомарше «Безумный день, или Женитьба Фигаро».

  Восени 2017 р. Миколаївський обласний театр ляльок започаткував та провів Перший Відкритий фестиваль театрів ляльок та студій лялькового мистецтва «Кришталева лялька». Створена лялькова мапа України, яка буде поповнюватись кожного року ляльками учасників фестивалю.

  Від руїн до високого звання «академічний» пройшла разом з колективом цей непростий шлях директор-художній керівник театру, заслужений працівник культури України, персональний член Міжнародної асоціації лялькарів УНІМА, заступник голови Всеукраїнської ради директорів театрів ляльок, голова Художньої ради театру Вікторія Петрівна Терещенко. В 2017 році наш заклад отримав високе визнання – міністерство культури України присвоїло Миколаївському обласному театру ляльок статус академічного. Вікторія Петрівна планує нові творчі проекти, вистави для малят і дорослих, фестивалі та продовжує будувати той кращий в світі театр, про який мріє власне кожен глядач та кожна творча особистість…