Николаевский

                                

Головна Iсторія Сьогодня Колектив Репертуар Музей Новини

Миколаївський обласної театр ляльок засновано у 1970 році. Очолили творчий процес у період становлення театру - Борис Львович Оселедчик, засл.артист України - перший головний режисер і Анатолій Прокопович Цуканов - перший головний художник Миколаївського обласного театру ляльок.

Сміливо можна стверджувати, що Оселедчик Борис Львович заснував у Миколаєві Театр ляльок. У місті з'явився новий вид мистецтва.

Перший театральний сезон було відкрито у листопаді 1971 року виставою, за п'єсою С. Когана та С. Єфремова «Восставшие джунгли». Це були перші кроки Театру ляльок, як окремого виду мистецтв у Миколаєві. Оселедчик Б.Л. робить ставку на класичний репертуар і класичну режисуру. Репертуар створюється з відомих творів класичної літератури. Тематика перших вистав була виховною, військовою, історично. Перші вистави театру вразили глядачів. Це були справжні «полотна» з яскравою казкової фантастичною декорацією.

Б. Л. Оселедчик запрошує до Миколаєва талановитого актора та режисера-лялькаря, випускника Ленінградського інституту театру, музики і кіно - Денисенко А. Саме цей молодий талановитий режисер з Росії привіз нам інших ляльок, новий погляд на сценографію та інше прочитання драматичного матеріалу, та й самих образів. І, як приклад, його вистава «Сказка про Емелю» / 70-ті роки /.

Талановитий зав. муз. частиною театру Апостолов Валерій, як режисер-постановник подарував миколаївцям чудові вистави: «Таинственный гиппопотам», «Корабль с  зеленой бородой», «Белое, рыжое и чёрное».

Борис Львович Оселедчик паралельно зі своїми традиційними і класичними постановками, заради пошуку нових форм і відкриття глядачеві цього унікального виду мистецтв, як Театр ляльок, запрошує на постановки нового режисера - Ігоря Штерна. І знову вдача! Вистави нового режисера також дуже тепло приймають глядачі. Це такі вистави як: «Сказка о Попе и работнике его Балде», «Воробьишко», «Сказка про Мальчиша-Кибальчиша».

Пригадаємо ще не менш важливі і значущі вистави  першого  десятиліття: «Верный Джим», «Сказ про слово сильное, звезду алую, барабаны громкие», «Иванушкина дудочка», «Три поросёнка», «Война со страхолюдами». / Реж.-пост .- Б. Оселедчик /. А завершилося перше десятиліття яскравою подією у театральному житті міста. Відбулась прем'єра вистави для дорослих «Дон Жуан ХХ века". Квитки неможливо було дістати вже за місяць до прем'єри.

Вже у перше десятиліття стало зрозуміло, щоу місті з'явився стаціонарний професійний театр ляльок.

З кінця 70 х-директором театру стає Романова Поліна Леонідівна.

Перший творчий успіх молодого театру - диплом I ступеня на Всесоюзному фестивалі театрів ляльок за художнє рішення і ляльки у виставі  «Руслан и Людмила» / 94 ляльки / - за поемою О. С. Пушкіна. / режисер-постановник - Оселедчик Б.Л., художник - постановник – Цуканов А.П. /

У другому десятиріччі  театр очолили директор - Поліна Романова / з 1978р. / І головний режисер - Володимир Безлепко / з 1983р. /. І ще одним режисером-постановником стає молода актриса театру Цуканова Ірина, випускниця Миколаївського  училища культури.

В кінці 70-х - на початку 80-х років повністю оновлюється трупа театру професійними артистами-лялькарями, випускниками спеціальних театральних вузів Росії та України. А саме: Валерій Шарафудінов, Світлана Васильєва, Валерій Васильєв, Галина Згурська, Микола Гейко, Наталя Дашевська, Олександр Бичков, Неллі Полянська, Людмила Артеменко, Людмила Такмакова та інші.

 У цей час багато народжується нових і яскравих вистав, таких як: «Гаврош или Баллада о маленьком  парижанине» / реж.-пост. - Засл.артист Укр. Бугайов / «Сказание о  граде  Лебядинце» - учасник Фестивалю у м.Луцьку, «Царевна - лягушка», «Аистёнок и пугало» - також учасник Фестивалю у м.Луцьку. Це вже були вистави, які внесли нові художні образи  у  розвиток театру ляльок. Важливими у становленні молодого театру стали також наступні  вистави: "Город дураков», «Сказка про  Федота стрельца, удалого молодца» - вистава для дорослих, «Проделки братца Кролика» / реж.-пост. В.Афанасьєв/,  «Гусёнок», « Бука »,«Маленькая фея».

Сміливо можна сказати, що кінець 80-х - початок 90-х - це період розквіту театру.

Неосяжна географія гастролей театру: Грузія, Абхазія, Північний Кавказ, Урал, Пермь, Тагіл, Москва, Ярославль, Ленінград ...

У третьому десятилітті на чолі творчого та адміністративного процесу стояли директор Валерій Дікштейн і головний режисер - Володимир Безлепко. І черговим  режисером залишається Ірина Цуканова. Це період, коли тривають традиції класичного театру ляльок, і разом з тим втілюються нові форми, образи і сучасне прочитання драматургії. Це період постійного і швидкого розвитку Миколаївського театру ляльок.

Народжуються нові вистави: «Машенька й ведмідь» / реж. пост.В.Безлепко-/, «Носорог и жирафа» / реж.-пост. І.Цуканова-/, «Лисёнок - плут» / реж.-пост.В.Безлепко /, «Лесные часы» / реж. пост.В.Безлепко-/, «Марья-краса, золотая  коса» / реж.-пост. І.Цуканова-/, «Белоснежка и семь  гномов» / реж.-пост .- І. Цуканова /, «Щуча» / реж.-пост.-І.Цуканова /, «Поросятко Чок» / реж.-пост.-І.Цуканова /, «Курочка Ряба» / реж.-пост.-І.Цуканова /, «Золотой цыплёнок» / реж.-пост. -О. Бичков /, «Котик та півник» / реж.-пост. нар.артист-України - С. Єфремов, «Песнь о Русалочке» / режисерський дебют актриси театру Н. Григор'євої /, «Кошкин дом» / реж .- пост.-І.Цуканова / i т.п.

У 1994р. очолила театр директор – Терещенко  Вікторія Петрівна. В цей час будівля театру була напівзруйнована. Театр був реконструйований та відремонтований новим директором. Під час ремонту работа театру не зупинилась, а була спрямована на виїзну, гастрольну діяльність.

У 1995р. в театрі прем'єра вистави для дорослих «Варьете« Серпантин» или Куклы могут всё». Нова вистава бере участь у Міжнародному фестивалі у Німеччині / м.Аахен /. Вперше театр виїжджає за кордон!

 

26 грудня 1996 відбулося відкриття нового відремонтованого будинку театру.

З 1997 по 2004 роки творчий процес очолює головний режисер Ірина Цуканова, член Міжнародної асоціації лялькарів УНІМА.

Театр вбирає вже нові мотиви сучасної драматургії та акторської гри. Актор стає ближче до глядача, найчастіше працює так званим «живим планом». Театр під творчим керівництвом Ірини Цуканової можна назвати Театром фантазії, експериментів і символів. Відбувається перегляд традиційної ширми, активний пошук нових форм, характерів і образів, навіть драматургія підбирається нова, незаангажована, зникає чітка межа і у характерах на поганий-добрий. Вітається нове прочитання теми виховання сучасної дитини. І, як приклад, - вистава Ірини Цуканової «Малыш и Карлсон» - антипедагогічна історія, повчання мамам і татам, як не слід  виховувати дітей. Вистави  Цуканової - це акторські спектаклі, розраховані на внутрішній світ актора, на його сприйняття образу.

Кращі вистави І. Цуканової: «Маша и Колобок», «Мышонок Мыцык», «Носорог и Жирафа», «Варьете« Серпантин » или Куклы могут всё», «Курочка Ряба», «Кошкин дом», «Малыш и  Карлсон», «Театр кукол папы Карло», «Поросятко Чок" та ін.

Завжди було і залишається повноцінним та багатим фестивальне життя театру!

Театр багато гастролює. На сьогодні це частіше територія України, Миколаївська область та узберіжжя Чорного моря.

З 2004 року театр працює в умовах без головного режисера. Політика запрошених режисерів: Сергій Забродін / м. Сімферополь /, Нар.арт.Укр. Сергій Єфремов / м.Київ /, засл.арт.Укр. - Елеонора Смiрнова / м.Київ /,. Фауст Міндлін / м. Одеса /, Михайло Урицький / м.Київ /, Вахтанг Чхаїдзе / м.Київ / i т.д.

 

Кращі вистави початку 21століття:

«Сказка о рыбаке и рыбке» / реж.-пост. засл.артистка-України - Е. Смiрнова /, «Гадкий утёнок» / реж.-пост. М.Урицький-/, «Квітка-семіцвітка» / реж.-пост .- нар.артист України-С.Єфремов /, «Любовь, Любовь !..», за мотивами« Декамерона »Д. Боккаччо, / реж.-пост.-В.Чхаїдзе /,« День рождения Даши или Истории из кукольного домика»/ реж.-пост .- І. Цуканова /, «Снежная королева »/ реж.-пост. - О. Бичков /, «Всё может  быть или Сказки маленького Лисенка» / реж.-пост. - О. Бичков /, «Принцесса на горошине» / реж.-пост. І.Цуканова-/, «Вот те и  баба-яга! ..» / Реж.-пост. Г.Згурська/ і багато інших.

І сьогодні вже дорослий Театр зі своїми традиціями і репертуарною політикою не залишає без уваги дорослого глядача. У 2008 році в театрі відбувається  прем'єра вистави для дорослих - «Любовь, Любовь !..», за мотивами« Декамерона »Д. Боккаччо / реж.-пост .- В. Чхаїдзе /.

На період 2012 року трупа налічує 13 акторів різної категорії – від другої до провідного майстра сцени.

Кожного сезону в театрі здійснюється від двох до чотирьох прем'єрних вистав, у постановках кращих режисерів - лялькарів України. Також, актори, які мають великий досвід роботи з різними режисерами втілюють свої творчі задуми і створюють нові постановки на сцені рідного театру.

Очолює театр директор Вікторія Петрівна Терещенко, заслужений працівник культури України, персональний член Міжнародної асоціації УНІМА лялькарів, заст.голови Всеукраїнської ради директорів театрів ляльок, голова Художньої ради театру.

 

Оселедчик Борис
Перший головний режисер  миколаївського театру ляльок
 

 

 

Цуканов Анатолій
Перший головний художник театру

 

Володимир Безлепко
Головний режисер театру

Цуканова Ірина
Головний режисер театру с 1997 по 2004 роки

 

Приміщення миколаевського театру ляльок в 1978 році

 

 

 

Головна Iсторія Сьогодня Колектив Репертуар Музей Новини